Rowery Gary Fisher noszą imię Gary’ego Christophera Fishera, Kalifornijczyka, który w wieku 12 lat zakochał się w rowerach wyścigowych.

fot. BikeMag

Gary Fisher jest znany z wynalezienia nowoczesnego roweru górskiego, dzięki któremu został wprowadzony do Galerii Sław MTB w 1988 roku. Został nawet uhonorowany jako ojciec założyciel rowerów górskich przez magazyn Smithsonian w 1994 roku.

Jednak podróż rozpoczęła się w 1979 roku, kiedy Fisher i jego kolega Kelly założyli pierwszą w historii firmę zajmującą się rowerami górskimi, MountainBikes.

Ramy do rowerów górskich nabyli od Tima Ritcheya, innego wynalazcy, który później założył własną firmę.

Co ciekawe, pierwszy model roweru górskiego, który wyprodukował Fisher, sprzedał się za około 1300 $ i w sumie powstało w tym roku 160 rowerów.

Ale po tym, jak nie udało się zaklasyfikować roweru górskiego jako znak towarowy, firma (MountainBikes) rozwiązała się na początku 1983 roku, a Fisher założył w tym samym roku inną firmę – Gary Fisher Mountain Bikes.

Następnie jednak sprzedał ją tajwańskiej firmie Anien w 1991 roku, pozostając na stanowisku prezesa.

Podczas pobytu w Anien, Fisher opracował pierwszy w historii komercyjnie produkowany rower górski Gary Fisher z pełnym zawieszeniem (Gary Fisher RS-1) z pomocą Merta Lawwilla, znanego motocyklisty wyścigowego.

W 1992 roku do firmy dołączył słynny importer rowerów Howie Cohen, który 18 miesięcy później pomógł pośredniczyć w przejęciu marki Gary’ego Fishera przez potentata rynku – Trek. Mimo to linia rowerów Gary Fisher działała jako niezależna marka.

Jednak w 2010 roku Trek wydał szokujące ogłoszenie – samodzielna marka rowerów Gary Fisher zostaje zastąpione przez kolekcję specjalną, inspirowaną Fisherem, o nazwie: Gary Fisher Collection.

Obecnie Trek jest właścicielem rowerów Gary Fisher i oferuje wszystkie rowery inspirowane twórczością Gary Fisher w ramach kolekcji Gary Fisher Collection.