Giant z małej firmy rowerowej przekształcił się w światowego lidera rynku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę jest to marka tajwańska, nie tylko dlatego, że Tony Lo wcześnie zdecydował: jakość jest niezbędna, wraz z odpowiednim przesłaniem.

giant-bicycles.com

Dziś główne wyścigi rowerowe wygrywa się na materiale, który do lat 90. był produktem niszowym europejskich producentów.
„Byliśmy pierwszymi, którym udało się masowo wyprodukować rowery z włókna węglowego”, mówi Tony Lo i waży na palcu wskazującym gotową ramę ważącą zaledwie 900 gramów. Nazwał go projektem 88. „Zaczęliśmy od zera w 1988 roku, ale po trzech latach opanowaliśmy proces i byliśmy w stanie wyprodukować 20 000 sztuk”.
Położona w centralnej tajwańskiej strefie przemysłowej hala w siedzibie Giant, w której stoi Lo, przywołuje wspomnienia z kluczowego okresu w historii firmy. Giant nie był wtedy rowerowym tytanem, jakim jest dzisiaj: wyznacznikiem trendów dla całej branży i flagową marką Tajwanu. W 1988 r. Giant pracował głównie jako kontraktowy producent etykiet zagranicznych, co było wówczas standardową procedurą w tajwańskim przemyśle. Niezawodny, tani i szybki to atrybuty państwa Tygrysa, które było warsztatem Zachodu w czasach, zanim ktokolwiek mówił o produkcji w Chinach. Lo, który dołączył do firmy wkrótce po jej założeniu w 1973 r., wcześnie zorientował się, że ta filozofia na dłuższą metę nie utrzyma biznesu.
„Każda firma potrzebuje marki”, mówi dzisiaj. „Tak jak każda osoba potrzebuje imienia. Bez marki nie jesteś odpowiedzialny za własne przeznaczenie”.


Lo stawiał pierwsze kroki na rynku krajowym. To właśnie w 1981 roku Tajwańczycy po raz pierwszy mogli kupić rowery z logo Gianta; wcześniej rowery były eksportowane i sprzedawane pod innymi nazwami. Pięć lat później Lo był gotowa do skoku do Europy. Była to pod każdym względem trudna misja. „Nie tylko nikt nie znał Giganta – wiele osób nawet nie wiedziało, gdzie jest Tajwan” – tak Lo wspomina swoją pierwszą podróż.
A „Made in Taiwan” również nie cieszyło się najlepszą reputacją. Ale kiedy Lo zobaczył pierwsze ramy karbonowe, narodził się projekt 88 i rozpoczęło się przeznaczenie Gianta.

Najwyższa jakość w przystępnych cenach

Dziś Giant produkuje pięć i pół miliona rowerów i generuje około dwóch miliardów dolarów obrotu, co czyni go największym producentem rowerów na świecie. Oprócz zakładu na Tajwanie produkcja odbywa się również w wielu fabrykach w Chinach, a na rynek europejski w Holandii. Lo nie konkuruje na rynku o najtańsze produkty. Wytwarzanie towarów z supermarketu za 100 dolarów pozostawiono innym. Ceny rowerów Gianta zaczynają się od 300 dolarów, a najlepsze modele sprzedają się po pięciocyfrowych liczbach.

giant-bicycle.com

„Nigdy nie było naszym zamiarem zostać numerem jeden” – mówi dzisiaj Lo. „Robiliśmy krok po kroku i zawsze staraliśmy się oferować najlepszy możliwy produkt”.
Zawsze jednak stawiał sobie wysoko cele. Być może przekazał mu to jego ojciec, który był pilotem myśliwca. Urodzony w 1949 roku na kontynencie chińskim Lo dorastał na Tajwanie, z którego w tym samym roku wycofały się chińskie wojska narodowe. „Chciałem zmienić świat, jak każdy inny chłopak” — wspomina. Po ukończeniu studiów ekonomicznych na najlepszym uniwersytecie na Tajwanie Lo dołączył do małej firmy o dużej nazwie. Giant została założona w 1972 roku przez króla Liu, aby kontynuować poprzednie przedsięwzięcie, które się nie powiodło: przybrzeżna farma węgorzy, która została zniszczona przez tajfun. Teraz w wieku 80 lat król Liu nadal jest prezesem Giant. „Ludzie śmiali się z nas z powodu naszej nazwy” – mówi Lo, prowadząc nas do hali produkcyjnej obok. „Kiedy dołączyłem, mieliśmy tylko 38 pracowników”. Teraz 40 lat później ludzie mówią: „Byłeś bardzo sprytny, aby wybrać właściwą nazwę od samego początku”.
Na przenośniku taśmowym kształtują się produkty przeznaczone do rozesłania produktów po całym świecie. Zręcznymi ruchami robotnicy konstruują rowery, które przetaczają się kawałek po kawałku. Poszczególni pracownicy mogą zatrzymać taśmę, jeśli pojawi się problem. „Ponieważ zawsze zajmujemy się problemami natychmiast, prawie nigdy się to nie zdarza” – mówi nam Lo.
Zasada, której nauczył się od Toyoty, wraz z filozofią dostarczania wymaganych części „na czas”. Dzięki temu hala produkcyjna wygląda bardzo schludnie. Rower jest kompletowany co kilka sekund; tylko ta fabryka produkuje 800 000 rocznie.

Nie chodzi o rowery

Wiele firm produkuje dobre rowery. To co sprawiło, że marka Giant jest tak silna rozwijało się z biegiem czasu: „Nie sprzedajemy rowerów. Sprzedajemy kolarstwo.” Zamiast rywalizować z innymi producentami o udziały w rynku, celem firmy jest rozszerzenie rynku poprzez przekonywanie ludzi do stylu życia, o którym istnieniu nie wiedzą. „Mniej niż jedna piąta rasy ludzkiej jeździ na rowerze” – mówi Lo. „A jeszcze mniej robi to w wolnym czasie lub dla zdrowia. Chociaż jazda na rowerze sprawia, że czujesz się tak dobrze!”


Lo jest uosobieniem jego przesłania. Z ogoloną głową i w świetnej kondycji, rozmawia z pasją
i bardzo swobodnie, wygląda o 10 do 20 lat młodziej niż 67 lat, które ma w rzeczywistości. „To wszystko dzięki jeździe na rowerze” – komentuje sucho. Jak najczęściej jeździ do i z pracy na rowerze, 35 km w 80 minut, korzystając z jednego z 14 modeli rowerów, które czekają na niego
w domu. „Kiedy jeździsz na rowerze, zapominasz o swoich zmartwieniach”, mówi nam entuzjastycznie Lo. „Zawsze otacza cię świeży powiew, a na koniec wystarczy prysznic i znów jesteś całkowicie naładowany energią. Nie tak jak inne sporty, które sprawiają, że czujesz się wyczerpany”.

Lo późno się nawrócił. Chociaż od dawna sprzedawał rowery, wskakiwał na siodełko tylko na jazdę próbną. Następnie, w połowie lat dziewięćdziesiątych, doznał osobistego objawienia. W tym czasie firma zmagała się z szeregiem wyzwań na różnych frontach. Giant rozwijał swój globalny biznes i po raz pierwszy był o krok od sponsorowania profesjonalnej grupy kolarskiej. „Prawie upadłem pod presją; Nie mogłem spać w nocy. Pewnej niedzieli towarzyszyłem swojej żonie, pobożnej chrześcijance w drodze do kościoła. Do tego dnia nigdy nie interesowałem się zbytnio religią, ale kazanie padło na podatny grunt. Potem pomodliłem się po raz pierwszy w życiu i spędziłem około godziny opowiadając Bogu o moich kłopotach. I od tego dnia przestałem się martwić.”
Jednym z rezultatów jest to, że zaczął żyć zgodnie z mottem „Zrobię co w mojej mocy, a Bóg zrobi resztę”. Lo nauczył się także doceniać zalety jazdy na rowerze dla siebie i innych. „Teraz chcę przede wszystkim pomagać innym”. Zdrowie, fitness, rekreacyjna zabawa, ekologiczna odpowiedzialność i kontakt z naturą – jazda na rowerze jako rozwiązanie wszystkich problemów naszych czasów. Doprowadziło to do ciągłego popytu ze strony wdzięcznych i solidnych finansowo klientów. I to właśnie Lo ma na myśli, kiedy mówi, że nie chodzi tylko o sprzedaż rowerów.
Wprowadza swoich pracowników w filozofię firmy, mówiąc im, że każdy, kto pracuje dla Giant, jest swego rodzaju misjonarzem. „Każdy sklep Gianta to świątynia. Zachęć ludzi, aby weszli i sprawili, że poczuli się dobrze, szerzcie dobrą nowinę”. Kluczem do tej strategii jest posiadanie ekskluzywnych sklepów. Zamiast wystawiać swoje rowery obok innych marek, tajwańska firma tworzy globalną sieć sklepów oferujących niezapomniane wrażenia z Gianta. Obecnie logo firmy można znaleźć na witrynach sklepowych w najlepszych lokalizacjach w Londynie, Paryżu, Los Angeles, Tokio i Dusseldorfie.

giant-bicycle.com

Klienci wybierają rower z szerokiej gamy produktów i na życzenie mogą go dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Sklepy oferują również szeroki wybór uzupełniającego sprzętu rowerowego, wszystkie z logo Giant, a także kaski, koszule lub butelki z wodą. Miłośnicy rowerów mogą również zapisać się na kompletne wycieczki rowerowe organizowane przez Giant. Kompleksowa koncepcja przypomina sklep Apple, ale Lo mówi, że to jego pierwsza wizyta w Starbucks zainspirowała go najbardziej. „Poradzą sobie prawie bez reklam. To, co sprawia, że ich marka jest tak silna, to wrażenia klientów na miejscu”.
Jego następna wielka ambicja: „Chcę pomóc Japonii”. Ogromny rynek u progu Tajwanu jest praktycznie niezbadanym terytorium, na którym panuje tylko raczkująca kultura rowerowa. Lo jest tak oddany swojej misji, że od roku uczy się japońskiego. Zgadza się z Einsteinem, który powiedział: „Życie jest jak jazda na rowerze. Aby zachować równowagę, musisz się poruszać”.