Stawiamy na rower w firmie

rower w kosztach firmy Bike2Hand

Stawiamy na rower w firmie

Wszechobecne korki uniemożliwiające sprawne przemieszczanie się po ulicach miast, dbanie o ekologię, bezproblemowe parkowanie i niskie koszty użytkowania to tylko kilka czynników, które powodują, że przedsiębiorcy coraz powszechniej wykorzystują w swojej działalności  gospodarczej rowery.

Zalety jednośladów są powszechnie znane i jako środki transportu w firmie z powodzeniem mogą uzupełniać transport samochodowy, szczególnie gdy dotyczy to konieczności przemieszczania się po zatłoczonych aglomeracjach w drodze na spotkanie lub przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Wybór należy do przedsiębiorcy który, co oczywiste, interesuje się przy tym, czy i w jakim stopniu wydatki na zakup roweru znajdą swoje odzwierciedlenie w firmowych kosztach uzyskania przychodu, a przez to wpłyną na zmniejszenie jego obciążeń podatkowych.

W ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych (PIT), wydatki na zakup roweru nie zostały wymienione jako wydatek niestanowiący kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art 23, dlatego nie jest wykluczone użytkowanie go w działalności i odliczanie związanych z tym kosztów. Naczelną zasadą zgodnie z którą podatnik może zaliczać wydatki do kosztów uzyskania przychodów, jest ich związek z uzyskiwanymi przychodami (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT ).

Ponieważ w praktyce trudno np. doszukać się związku przyczynowo – skutkowego wydatków z przychodami np. u dentysty, który zakupił specjalistyczny rower górski, a gabinet – siedzibę firmy ma w centrum Warszawy, więc przy kontroli należy się spodziewać, że fiskus nie zaaprobuje takich kosztów. Inaczej sprawa wygląda np. w odniesieniu do sprzedawcy posiłków z dowozem na terenie Zakopanego, tu zaliczenie do kosztów jest uzasadnione. W obu przypadkach kluczowe jest racjonalne uzasadnienie i wykazanie  faktycznego wykorzystania roweru w działalności gospodarczej. Niestety rowery specjalistyczne, które służą potrzebom osobistym  przedsiębiorcy raczej do kosztów nie powinny być zaliczone.

Jeżeli istnieje uzasadnienie faktycznego wykorzystania z roweru w firmie, drugorzędną kwestią jest kwota wydatkowana na jego zakup. Jeżeli jest to kwota mniejsza od 10.000 złotych podatnik może na podstawie faktury zakupu zaliczyć ją bezpośrednio w koszty ( kol. pozostałe wydatki KPiR), a jeśli jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT dodatkowo zyskuje uprawnienie do odliczenia 100% VAT. Odliczenie VAT przysługuje również z faktur za serwis, naprawę czy zakup dodatkowych elementów wyposażenia (np. łańcuch zabezpieczający przed kradzieżą). Ale uwaga, kosztem nie są i odliczeniu nie podlegają wydatki na zakup odzieży ochronnej czy kasku, gdyż zgodnie ze stanowiskiem fiskusa służą one potrzebom osobistym podatnika i jako takie kosztem firmowym być nie mogą.

Jeżeli rower kosztował powyżej 10.000 zł należy go uznać za środek trwały firmy, wpisać do ewidencji tych środków i odnieść w koszty przy pomocy amortyzacji (jednorazowej lub linowej), przy czym zgodnie z klasyfikacją środków trwałych, rower zalicza się do pozostałych środków transportu o numerze KŚT podgrupa 79 rodzaj 790 Klasyfikacji Środków Trwałych (roczna stawka amortyzacji liniowej 18%).

Przy wyborze amortyzacji jednorazowej należy pamiętać, że ta opcja jest dostępna dla tzw małych podatników w ramach pomocy de minimis do limitu 50.000 euro.

Rower czy samochód? Nic nie stoi na przeszkodzie aby oba rodzaje tych środków transportów funkcjonowały w firmie a ich używanie było zaliczane do kosztów. I nie ma znaczenia forma prowadzonej działalności (np., że jest to firma jednoosobowa czy spółka nie zatrudniająca pracowników). Jak wspomniałam na wstępie decydujący o możliwości zaliczenia do kosztów, zakupu roweru jest rzeczywisty związek wydatków zaliczanych do kosztów z uzyskiwanym przychodem.

 

Dorota Blukacz (doradca podatkowy 03370 KIDP)

O autorze

MDM86

Powiązane

Jak czyścić rower w 7. prostych krokach?

Umyj rower po jeździe, aby usunąć brud i zapewnić płynną...

Jak kupić używany rower?

Zakup roweru z drugiej ręki może zaoszczędzić nam tysiące złotych....

Kompletny przewodnik zakupu roweru dla początkujących

Kompletny przewodnik zakupu roweru dla początkujących

Kupowanie roweru może być naprawdę trudne. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć...

Napisz komentarz